لوازم عکاسی 2017-10-16T14:38:08+00:00

افرادی که در کنار فعالیت‌های رصدی، به عکاسی نجومی نیز علاقه دارند، معمولا لازم است در کنار ابزار اپتیکی خود، از وسایل جانبی برای ثبت عکس‌های نجومی استفاده کنند.

در اینجا جهت آشنایی شما عزیزان، هر کدام از لوازم جانبی عکاسی را به صورت مختصر توضیح می‌دهیم.

برای کسب اطلاعات جامع تر می‌توانید به بخش آموزش عکاسی در آکادمی نجوم آوا استار مراجعه بفرمایید.

T-Ring :  یک حلقه فلزی است که در حقیقت رابط بین دوربین‌های عکاسی SLR  و بدنه تلسکوپ است. برای اتصال، لازم است لنز دوربین عکاسی باز شود و T-Ring  در محل آن نصب شود. عدسی چشمی نیز از پشت تلسکوپ باز می‌شود و طرف دیگر T-Ring  به تلسکوپ نصب می‌شود و در نهایت لوله تلسکوپ به عنوان لنز دوربین عکاسی ، وظیفه جمع آوری نور را پیدا می‌کند.

T-Adapter :  رابط مخصوص اپتیک‌های اشمیت-کاسگرین است که پس از اتصال T-Ring  به دوربین عکاسی،یک طرف این رابط به T-Ring و طرف دیگر آن به بدنه تلسکوپ متصل می‌شود. به طور خلاصه برای عکاسی مستقیم با تلسکوپ‌های اشمیت-کاسگرین، علاوه به T-Ring به T-Adapter  هم نیاز است.

  Focal Reducer  ( کاهنده فاصله کانونی) : یکی از پارامترهای اپتیکی در تلسکوپ‌‌ها نسبت کانونی ( f )  است که عبارت است از تقسیم فاصله کانونی به قطر عدسی یا آینه شیئی. هرچه نسبت کانونی کمتر باشد، برای ثبت یک عکس نجومی زمان کمتری برای دریافت نور مورد نیاز است. در تلسکوپ‌های اشمیت-کاسگرین به دلیل فاصله کانونی زیاد، خود به خود نسبت کانونی به نسبت تلسکوپ‌های بازتابی، افزایش می‌یابد. کاهنده فاصله کانونی با نصب در پشت اپتیک تلسکوپ‌های اشمیت-کاسگرین نصب می‌شود و نسبت کانونی را به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد و باعث می‌شود تا امکان ثبت عکس‌های نجومی در مدت زمان کوتاه‌تری میسر شود.

  Camera Adapter : این وسیله ابزاری برای عکاسی به روش آفوکال (روش مستقیم) است. در این روش لنز دوربین عکاسی مقابل تصویر خروجی عدسی چشمی قرار می‌گیرد و دوربین عکاسی قادر می‌شود تا درست از همان تصویری که به وسیله چشم انسان مشاهده می‌شود، عکاسی کند. نکته مهم در این روش این است که باید دوربین عکاسی به شکلی دقیق و بدون لرزش در مقابل چشمی قرار بگیرد. اما به دلیل لرزش‌های اندک دست انسان، اینگونه عکاسی بسیار دشوار است و غالبا مطلوب‌ترین نتیجه حاصل نمی‌شود. این ابزار به عنوان گیره‌ای عمل می‌کند که دوربین عکاسی را درست در مقابل عدسی چشمی، ثابت نگه می‌دارد.

  Piggyback Mount : پایه عکاسی Piggyback ، قطعه‌ای است که روی بدنه تلسکوپ نصب می‌شود و دوربین عکاسی بر روی آن سوار می‌شود و باعث می‌شود تا هنگام عکاسی، دوربین عکاسی همراه با موتور درایو تلسکوپ به تعقیب اجرام آسمانی بپردازد و باعث بشود تا امکان عکسبرداری بلند مدت از ستارگان بدون اینکه حرکت آنها ثبت شود، مهیا شود. در مقالات آکادمی آموزش نجوم آوا استار می‌توانید اطلاعات بیشتری در خصوص عکاسی نجومی و روش‌های آن بدست بیاورید.


Focal Reducer
قیمت : ۱،۱۰۰،۰۰۰ تومان


T-Adapter
قیمت : ۲۲۰،۰۰۰ تومان


T-Ring For Nikon
قیمت : ۲۰۰،۰۰۰ تومان


T-Ring For Canon EOS
قیمت : ۲۰۰،۰۰۰ تومان


NexGuide AutoGuider
قیمت : تماس بگیرید


Coma Corrector MPCC
قیمت : تماس بگیرید


Piggyback Mount
قیمت : ۱۸۰،۰۰۰ تومان


Camera Adapter Microstage II
قیمت : ۴۰۰،۰۰۰ تومان